Images

Pomysł

Pomysł jest połączeniem dokumentacji istniejących elementów wzornictwa, próbą ożywienia odchodzącej tradycji powstawania talerzy okolicznościowych, z akcją animacji i edukacji (historycznej I kulturalnej). Przywraca tradycję wykonywania i zdobienia unikatowych talerzy, towarzyszących życiu lokalnych społeczności. Może być inspiracją i impulsem dla kultywowania pamięci i budowania wspólnoty opartej na śląskiej tradycji. Zamierzeniem działania jest wprowadzenie nowej jakości do utrwalonej tradycji.

Charakterystyczna cechą przedsięwzięcia jest stworzenie takiego programu „współuczestnictwa” , który na każdym poziomie angażuje odbiorcę, pozwalając mu na odkrywanie, eksperymentowanie, twórczą inspirację i interpretację, generowanie pomysłów i finalnego efektu projektu – indywidualnego talerza pamiątkowego.

Cały proces składa się z opracowania osobistej historii (wywiady lub warsztaty), projektów graficznych dekorów kalkomanii talerzy okolicznościowych, do dowolnej personalizacji przez uczestników.